Etusivu » Makkara-pastavuoka on lohturuokien aatelia

Makkara-pastavuoka on lohturuokien aatelia

Kirjoittaja: kulinaari

Aurinkoinen kevätsunnuntai oli mitä otollisin aika lähteä pienelle kävelylle kasvitieteelliseen puutarhaan Kaisaniemeen. Siellä ei tarvitse kärsiä melusta, katupölystä ja ihmisiä ei ole ympärillä ruuhkaksi asti.

Happihyppelyn jälkeen juotiin kupposet kahvia ja aloitettiin sunnuntai päivällisen valmistus. Olin löytänyt uudesta BBC Good Food -lehdestä mainion oloisen pastavuoan, jossa käytettiin raakamakkaroita. Ja niitähän meillä riittää, koska täydensin juuri varaston Hakaniemen kauppahallin Roinisilta. Italialaiset fenkolimaustetut  Chiapella-raakamakkarat sopivat tähänkin mainiosti. Muokkasin alkuperäistä reseptiä hieman meille sopivaksi.

Voi tehdä puolivalmisteeksi ennakkoon jääkaappiin tai pakastimeen

Vaikka ohje voi tuntua työläältä, se on joka hetken arvoinen. Itseasiassa suurimman osan voi tehdä vaikka jääkaappiin tai pakastimeen valmiiksi ja kypsentää pastavuoan sopivan ajan tullen. Mikäli haluat kypsentää ruoan vasta myöhemmin, anna sen jäähtyä hyvin, peitä kelmulla ja säilytä jääkaapissa korkeintaan 1 päivä.

Sulata pakastettu pastavuoka vuorokauden ajan jääkaapissa ja kypsennä sitten normaaliin tapaan.

Katso myös nämä mainiot raaka-makkarareseptit:

Pellillinen maailman maukkainta makkarapizzaa

Mehevät frikadellit tomaattikastikkeessa

Italialaisia lihapullia ja tappajapastaa

Ruokaisa italialainen makkarakeitto

 

MAKKARA-PASTAVUOKA (6:lle)

500 g pastaa (esim. rigatoni)

vetta + suolaa
2 kpl 125 g palloa mozzarellaa valutettuna ja paloiksi revittynä

tomaatti-makkarakastike:
1 rkl oliiviöljyä
6 kpl raakamakkaroita (esim. italialainen Chiapella Finocchio)
1 sipuli hienonnettuna
1 valkosipuli hienonnettuna

1 rkjl tomaattipyreetä
1 rkl puna- tai valkoviinietikkaa
2 x 400 g passataa tai tomaattimurskaa

mustapippuria myllystä
(suolaa)
1 dl ruohosipulia
hieman chilihiutaleita

pari hyppysellistä sokeria

valkokastike:

2 rkl voita
2 rkl vehnäjauhoja
5 dl maitoa
valkopippuria myllystä
hieman suolaa
2-3 dl parmesaaniraastetta
tarvikkeet:
uunivuoka noin 20×30 cm¨
rasvaa voiteluun
uuninlämpö:

190 °C (170 °C kiertoilma)

Valmista ensin tomaattikastike. Pursota makkaramassa peukalonpään kokoisiksi paloiksi. Niiden ei tarvitse olla tasakokoisia tai-muotoisia. Kuumanne öljy paistokasarissa ja ruskista makkarapalat. Ei haittaa vaikka palleroiden rakenne vähän hajoaa. Lisää ruskistuksen puolivälissä hienonnettu sipulija jatkaen paistamista, kunnes sipuli on kuultavaa. Lisää vielä paiston loppupuolella valkosipuli ja kuullota noin minuutin verran.

Lisää paseerattu tai murskattu tomaatti, pyree, etikka ja mausta. Anna hautua miedolla lämmöllä kunnes muut komponentit ovat valmiita. Lisää kastikkeeseen lopuksi vielä hieman sokeria pyöristämään makuja.

Keitä pasta runsaalla suolalla maistetussa vedessä tilavassa kattilassa. Valuta hyvin ja laita takaisin kattilaan odottamaan kannella peitettynä.

Valmista valkokastike sulattamalla paksupohjaisessa kasarissa voi ja sekoita joukkoon vehnäjauhot tahnaksi. Kypsennä ruskistamatta noin minuutin ajan. Lisää maito joukkoon vähitellen kokoajan vispaten. Jatka sekoittelua kunnes kastike alkaa kiehua. Laske lämpöä miedolle jatkaen kypsennystä välillä sekoitellen noin 10 minuuttia. Mausta ja sekoita joukkoon suurin osa parmesaanista. Jätä noin desi pinnalle ripoteltavaksi.

Sekoita pastan joukkoon suurin osa tomaattikastikkeesta, jättäen noin 1,5 dl sivuun). Sekoita mukaan myös suurin osa valkokastikkeesta, jätten sivuun noin desi. Sekoita mukaan myös 2/3 osaa mozzarellasta.

Levitä seos voideltuun vuokaan ja levitä pinnalle loput kastikkeista sekä mozzarellapalat. Ripottele pinnalle loput parmesaaniraasteesta.

Paista uunin keskiosassa noin 25-30 minuuttia, kunnes juustot sulavat ja pinta ruskistuu rapeaksi.

Anna levähtää hetki ennen ruokailua.
Buon Appetito!

You may also like

6 kommentia

Nimetön 11/04/2021 - 18:04

Tykkään teidän ruokablogista, mut en käsnää miks noin upean ulkoilujupakan jälkeen syödään/lanseerataan lohturuokaa? Lohturuoka on jotenkin ihan kamala ilmaisu.

Vastaa
Nimetön 11/04/2021 - 18:05

sama mielioletus edelleen.

Vastaa
Nimetön 11/04/2021 - 20:08

Heh.. 😀 Lohturuoka on ehkä vähän jännä suomennos alkuperäisestä comfort food -termistä, joka tarkoittaa herkullista, täyteläistä, täyttävää ja lämmittävää ruokaa. Mutta se on ihan vakiintunut termi, jonka jokainen mieltää tavallaan. Meillä syödään usein sunnuntaisin lohturuokia, lihapullia ja muusia, makaronilaatikkoa, lihakastiketta yms

Vastaa
Nimetön 11/04/2021 - 18:04

Tykkään teidän ruokablogista, mut en käsnää miks noin upean ulkoilujupakan jälkeen syödään/lanseerataan lohturuokaa? Lohturuoka on jotenkin ihan kamala ilmaisu.

Vastaa
Nimetön 11/04/2021 - 18:05

sama mielioletus edelleen.

Vastaa
Nimetön 11/04/2021 - 20:08

Heh.. 😀 Lohturuoka on ehkä vähän jännä suomennos alkuperäisestä comfort food -termistä, joka tarkoittaa herkullista, täyteläistä, täyttävää ja lämmittävää ruokaa. Mutta se on ihan vakiintunut termi, jonka jokainen mieltää tavallaan. Meillä syödään usein sunnuntaisin lohturuokia, lihapullia ja muusia, makaronilaatikkoa, lihakastiketta yms

Vastaa

Vastaa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggaajaa tykkää tästä: