Etusivu » Täyteläinen Nemesis-suklaakakku on suklaan rakastajan unelma

Täyteläinen Nemesis-suklaakakku on suklaan rakastajan unelma

Kirjoittaja: Kulinaari

Vierailin viime viikolla helsiläisen ravintola Töölönrannan Banquet of Hoshena -fantasiaillallisella ja tarjoiltu jälkiruoka, suklaanemesis sai kiinnostukseni heräämään. Pikaisen etsinnän tuloksena kyseessä on alunperin lontoolaisesta River Cafésta lähtöisin oleva jauhoton Nemesis-suklaakakku, josta oli Töölönrantaan muokattu täyteläinen tryffelimoussejälkiruoka.

Pakkohan tämä supersuklainen houkutus oli kokeilla ja onneksi se onkin varsin helppo ja täysin jauhottomana myös monelle sopiva herkku. Mutta varoitus – kakku on täyttä tavaraa ja jo pienikin pala riittää. Tosin suklaanhimoiselle Nemesis on vaarallinen viettelys.

Kuva: Pixabay

Täyteläisen tuhdin suklaakakun kanssa voi tarjota kerma- tai jogurttivaahtoa tai vaniljajäätelöä. Myös raikas sitrus- tai marjasorbetti sopii Nemesiksen seuraksi. Avecina suosittelen esimerkiksi kahvilikööriä.

Reseptissä on käytetty pienikiteistä Siro-kidesokeria, jota suosittelen tässä todellakin käyttämään. Hienompi kidesokeri sulaa paremmin munavaahtoon tehden siitä kestävämpää ja kuohkeampaa.

NEMESIS-SUKLAAKAKKU (jauhoton ja gluteeniton)

350 g tummaa suklaata (70 %)
226 g voita
5 kananmunaa
2,5 dl erikoishienoa kidesokeria (Siro)
7 rkl vettä

tarvikkeet:
25 cm irtopohja vuoka
leivinpaperia
vuokasprayta
100 % kaakaojauhetta leivitykseen
foliota
suuri korkeareunainen uunivuoka, johon kakkuvuoka mahtuu sisään

Uuninlämpö 150 astetta

Pingota vuoan pohjalle leivinpaperi. Voitele vuoan reunat vuokaspraylla ja leivitä kaakaojauheella. Peitä vuoka ulkoa tiiviiksi foliolla. Aseta vuoka isompaan syvään uunivuokaan.

Sulata paloiteltu suklaa ja kuutioitu voi kulhossa vesihauteen päällä

. Laita syrjään odottamaan.

Ota sokerimäärästä erikseen 5 rkl. Mittaa pieneen kasariin 7 rkl vettä ja sekoita joukkoon loput sokerista. Kuumenna kunnes sokeri on liuennut nesteeseen muodostaen kirkkaan siirapin.

Sekoita siirappi suklaaseoksen joukkoon ja anna seoksen jäähtyä hieman.

Vaahdota kananmunat ja 5 rkl hienoa kidesokeria vaaleaksi kuohkeaksi vaahdoksi noin viiden minuutin ajan.

Vatkaa suklaaseos rauhallisesti munavaahtoon kunnes seos on tasaista. Kaada taikina vuokaan ja laita isossa uunivuoassa uuniin. Kaada isoon uunivuokaan kuumaa vettä, niin että se yltää 2/3 kakkuvuoan korkeuteen. Paista tunnin ajan, kunnes kakku on täysin hyytynyt.

Ota vuoat varovasti uunista ja anna kakun jäähtyä täysin huoneenlämmössä. Kakku on parhaimmillaan seuraavan päivänä ja huoneenlämpöisenä.

Koristelin omaa kakkupalaa raastetulla suklaalla, Dr. Oetkerin kultakimallespraylla ja strösseleillä.

You may also like

Vastaa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggaajaa tykkää tästä: