Kaupallinen yhteistyö Heimon Kalan kanssa.
Kevään juhlakausi on jo käynnistynyt ja rippi-, ylioppilas- sekä muita valmistujaisjuhlia mahtuu lähiviikkojen ohjelmaan yllin kyllin. Juhlapöydässä suosituimpia ovat useimmiten suolaiset herkut.
Emännälle ja isännälle helpompia ovat sellaiset tarjottavat, joita voi esivalmistella ja koota nopeasti juhlien edetessä. Postaus on toteutettu kaupallisessa yhteistyössä Heimon Kalan kanssa.
Tuulihatut ovat juuri tällainen tarjottava. Täyte voi toki olla myös makea, mutta niistä saa aivan vastustamattomia pikkusuolaisia herkkupaloja. Tuulihatturengas on näyttävä juhlapöydän kruunu, jonka täytteitä voi varioida loputtomasti. Renkaita voi tehdä useampia varastoon ja täyttää tarpeen mukaan. Tuulihatun etuna on myös joustavuus mikäli makeasta tai suolaisesta tulee yllättäen pulaa.
Jouduin itsekin oikein penkomaan muistiani, sillä edellisen kerran tein tuulihatturenkaan omiin häihini 90-luvulla – tosin silloin täyte oli makea.
Tässä reseptissä halusin erityisesti kokeilla raaka-aineena perinteistä uunilohta kylmäsavustetun ja lämminsavustetun tilalla. Samoin mausteissa luovuin perinteisestä tillistä ja sitruunaakin on vain nimeksi. Makumaailmasta tulee hyvin pehmeä ja raikas. Mikään ei toki estä käyttämästä myös savustettua kalaa täytteessä.
Reseptiä testaillessa täytettä siunaantui reilumpi satsi ja huomasin sen toimivan myös dippinä ja levitteenä. Varaa tarjolle siis myös voileipäkeksejä ja saaristolaisleipää ja aseta täytettä tarjolle myös tuulihatturenkaan keskelle.
Kakun makumaailmaa voi helposti säätää käyttämällä erilaisia tuoreita kasviksia tuomaan rakennetta ja rapeutta. Sesongissa oleva parsa sopii tähän mainiosti, mutta kannattaa kokeilla myös retikkaa, retiisiä tai versoja. Syötävillä kukilla saat myös helposti juhlavia koristeita.
JUHLAVA LOHITÄYTTEINEN TUULIHATTURENGAS (12 annosta)
Tuulihattutaikina:
2 dl + 2 rkl vettä
112 g voita
2 dl + 2 rkl vehnäjauhoja
4 isoa kananmunaa
Kiehauta vesi ja voi ja sekoita joukkoon jauhot puuhaarukalla. Sekoita voimakkaasti kunnes taikinasta muodostuu kiinteä kiiltävä pallo. Ota kattila liedeltä ja anna taikinan jäähtyä huoneenlämpöiseksi.
Lisää joukkoon kananmunat yksitellen vatkaten aina välissä. Vatkaa kahden ensimmäisen munan jälkeen noin kaksi minuuttia ja loppujen kahden jälkeen nelisen minuuttia, jotta taikinaan sekoittuu runsaasti ilmaa, joka saa tuulihatut nousemaan kuohkeiksi.
Lämmitä uuni 200 asteeseen.
Siirrä taikina pursotinpussiin, jossa on haluamasi tylla tai leikkaa pussiin kärki auki. Pursota paperoidulle uunipellille halkaisijaltaan noin 25 sentin ympyrä. Mikäli pursotuksesta jää teräviä huippuja, tasoita ne kostutetulla sormella, jotteivat ne pala paiston aikana.
Paista uunin keskitasolla 30-35 minuuttia, kunnes pinta saa kauniin kullanruskean värin. Älä avaa uunin luukkua ensimmäisen 15 minuutin aikana.
Anna tuulihatturenkaan jäähtyä kokonaan ja leikkaa sen jälkeen varovasti halki terävällä veitsellä.
Lohitäyte:
300 g Heimon Gourmet kirjolohta tai lohta fileenä
suolaa
mustapippuria
100 g latva-artisokkaa öljyssä tai suolavedessä, valutettuna
0,5 dl majoneesia
1 rkl kapriksia
1 tl sitruunamehua
1 tl chilikastiketta
0,5 dl ruohosipulia hienonnettuna
200 g maustamatonta tuorejuustoa tai ricottaa
Kypsennä suolalla ja mustapippurilla maustettu kala uunissa 200 asteessa noin 30 minuuttia. Anna jäähtyä.
Jauha artisokat monitoimikoneessa tasaiseksi massaksi. Lisää joukkoon kypsä lohi, kaprikset, mausteet ja jauha tasaiseksi massaksi. Lisää majoneesia, jotta massasta tulee tasaisempaa.
Pehmennä tuorejuustoa hieman ja sekoita lohimassan kanssa tasaiseksi. Maista ja säädä maku. Laita noin puoleksi tunniksi kylmään vetäytymään.
Kokoaminen ja koristelu:
1 puntti vihreää parsaa
1 ruukku lehtisalaattia huuhdeltuna
1 ruukku lehtipersiljaa tai yrttejä
Huuhtele parsat huolellisesti ja leikkaa noin 4-5 senttiä tyvestä pois. Vedä esimerkiksi juustohöylällä pitkittäin ohuita suikaleita.
Asettele salaatinlehdet tarjoilualustalle tuulihatturenkaan muotoon. Aseta tuulihatturenkaan alempi osa salaatinlehtien päälle ja levitä sille puolet lohitäytteestä. Asettele parsasuikaleet lohitäytteen päälle ja levitä päälle loput täytteestä. Aseta renkaan yläosa päälle. Koristele lehtipersiljalla tai muilla haluamillasi yrteillä. Aseta tarjolle.
Vinkki: Voit käyttää lohitäytettä myös dippinä tai levitteenä noutopöydässä. Parsan tilalla täytteessä voi käyttää esimerkiksi ohueksi suikaloitua retikkaa tai ohuita retiisiviipaleita.
Kalana voi käyttää myös Heimon Gourmet kirjolohisuikaleita.
4 kommentia
I am completely agree with you, I am an amazing fan of your site, genuine guard post Keep making such stunning post,Thanks for sharing. Jaipur Sightseeing TaxiRegards Sameer
Wow miten upean juhlava! Kertakaikkisen kaunis ja herkullisen näköinen. Vapise voileipäkakku 😀
I am completely agree with you, I am an amazing fan of your site, genuine guard post Keep making such stunning post,Thanks for sharing. Jaipur Sightseeing TaxiRegards Sameer
Wow miten upean juhlava! Kertakaikkisen kaunis ja herkullisen näköinen. Vapise voileipäkakku 😀