Etusivu » Metsämiehenmureke

Metsämiehenmureke

Kirjoittaja: kulinaari
Metsämiehenmureke

Taannoin saamaani villisikaa on vielä pakkasessa parin jauhelihakimpaleen verran. Myös jauheliha kuuluu omalla kohdallani niihin arjen helppoihin raaka-aineisiin, joista yleensä tulee valmistettua niitä samoja muutamia perusreseptejä. Toki sitä yrittää välillä edes hieman varioida mausteilla ja lisukkeilla. Jauhelihamureketta en tosin muista tehneeni vuosiin. Jotenkin se vaan on tuntunut tylsältä, vaikka voihan sitäkin muunnella loputtomasti, niinkuin muitakin jauheliharuokia.

Villisianjauhelihan kanssa päätin lähteä suoraan murekelinjalle. Työkaverini, jolta lihat sain, oli itsekin kokeillut mureketta ja onnistunut loistavasti.
Mitään varsinaista reseptiä ei ollut käsillä, mutta mureketaikina on peruskoostumukseltaan ihan samaa kuin lihapullataikinakin. Joten otin oman pullareseptini pohjaksi ja tein siitä villisialle sopivan, riistan makua hienosti korostavan version käsillä olleista raaka-aineista.

Täytyy sanoa, että olen erittäin tyytyväinen lopputulokseen. Murekkeesta tuli upean pehmeän makuista ja yrtit sekä katajanmarjat antoivat hienoja aromeja. Lisukkeeksi ei sitten tarvitakaan muuta kuin hyvää perunamuusia, jossa on paljon voita! Niin ja tietysti omatekoista puolukkasurvosta. Se on paras kastike tälle herkulle.

METSÄMIEHENMUREKE

400 g villisianjauhelihaa
1 dl korppujauhoja
1 prk kermaviiliä
1 iso sipuli
öljyä
1 kananmuna
8 siivua hyvää pekonia
6 katajanmarjaa murskattuna
0,5 dl hienonnettua ruohosipulia
1 tl kuivattua timjamia
2 tl kuivattua basilikaa
2 tl kuivattua rakunaa
1 tl tuoretta rosmariinia hienonnettuna
0,5 tl valkosipulijauhetta
1-2 tl suolaa
mustapippuria
valkopippuria

Sekoita kulhossa korppujauhot ja kermaviili ja jätä turpoamaan. Hienonna sipuli ja kuullota pehmeäksi paistinpannulla tilkassa öljyä. Ota 4 pekonisiivua ja hienonna ne. Lisää pekonisilppu, sipuli, mausteet, muna ja jauheliha korppujauhoseokseen. Sekoita tasaiseksi taikinaksi. Voitele sopiva uunivuoka öljyllä ja muotoile massasata vuokaan mureke. Peitä pinta lopuilla pekonisiivuilla. Paista 175 asteessa n. 45 minuuttia.

You may also like

4 kommentia

Nimetön 30/09/2019 - 08:04

Hienoa ! Nyt sain mieluiseni reseptin villisian murekkeelle.On nim nyt uunissa. Ei voi olla kuin hyvä ! Kiitos Kulinaari

Vastaa
Nimetön 02/10/2019 - 18:18

Kiva kuulla että reseptistä oli hyötyä! Taatusti hyvää!

Vastaa
Nimetön 30/09/2019 - 08:04

Hienoa ! Nyt sain mieluiseni reseptin villisian murekkeelle.On nim nyt uunissa. Ei voi olla kuin hyvä ! Kiitos Kulinaari

Vastaa
Nimetön 02/10/2019 - 18:18

Kiva kuulla että reseptistä oli hyötyä! Taatusti hyvää!

Vastaa

Vastaa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggaajaa tykkää tästä: