Toukokuun viimeisenä juhlimme tyttäreni valmistumista ylioppilaaksi. Koska varsinaiset juhlat järjestettiin Turussa vasta viikon päästä, olin itse luvannut viedä nuoren neidin syömään hienosti itse lakkiaisiltana täällä Helsingissä. Varasin ravintolan hyvissä ajoin helmikuussa ja päädyin muutamasta vaihtoehdosta Chef & Sommelieriin Huvilakadulla. Päätöksestä tuli itseasiassa monin verroin arvokkaampi, kun ravintolalle myönnettiin myöhemmin keväällä ensimmäinen Michelin-tähti. Tuskinpa olisin saanut enää kyseiselle lauantai-illalle pöytää varattua sen jälkeen. Lisäksi se oli meille molemmille ensimmäinen Michelin-ravintola, jossa olemme illastaneet. Myönnän että vähän jännittikin, mitä tuleman pitää.
Chef & Sommelier on chef Sasu Laukkosen ja sommelier Johan Borgarin vajaat neljä vuotta sitten perustama pieni ja kodikkaan oloinen ravintola. Sali on pieni huone, jossa on asiakaspaikkoja runsaat 20. Ravintola vannoo puhtaan, raaka-ainekeskeisen ja käsintehdyn ruoan nimeen. Raaka-aineet saadaan omalta tai luomituottajien pelloilta, pientuottajilta, kalastajilta ja metsästä. Annokset tekevät kunniaa sesongin parhaille antimille, eikä mitään ole hukutettu voihin ja kermaan. Pippurisuutta ja suolaisuutta löytyy villiyrteistä, joita annoksista löytyy runsaasti. Kaikki mitä raaka-aineista voidaan hyödyntää, päätyy lautaselle muodossa tai toisessa.
Koska itse otin mukaan myös juustot, sai tytär kaksi jälkiruokaa. Ensimmäisenä taivaallista mantelijäätelöä ja -praliinia sekä mesiangervoa.
Tässä kohtaa tuli muuten tarjoiltiin välijälkiruokana pieni karviaissorbetti.
Toiseksi suurimman kiitokseni annan ruoan jälkeen koko henkilökunnalle. Sasu, Johan ja kaikki muut tekivät tärkeästä illastamme ikimuistoisen elämyksen. Sasun tuodessa annosta pöytään saimme varsinaisen esitelmän raaka-aineiden alkuperästä ja annoksen valmistusprosessista. Olisimme voineet kuunnella loputtomiin, ruoan kylmenemisen uhallakin. Johan osasi valita meille varsin upean valkoviinin koko aterian kumppaniksi.
Paikkana C&S on ihanan rento ja jäykistelemätön. Ei tarvitse olla edes ykköset päällä. Meidän käyntimme aikana ihmisiä oli pariskunnista kaveriporukoihin ja lapsiperheisiin. Ja leppoisa puheensorina kävi taukoamatta. Ei ehkä vastaa käsitystä tähtiravintolasta, mutta hyvä niin. Chefin itsensä mukaan tähti ei tule vaikuttamaan konseptiin, ruokaan tai hinnoitteluun.
Laskun maksun jälkeen saimme vielä pienet lusikalliset maa-artisokkajäätelöä. jonka päällä oli isomaksaruohon lehti. En tiedä olisiko ilta voinut päättyä enää paremmin.
Pahoittelut kuvien huonosta laadusta, mutten aikonut antaa järjestemäkameran pilata tunnelmaa 😉
Ehkä otan sen sitten ensi kerralla mukaan.