Etusivu » Thaimarinoidut avokado-lohiwrapit

Thaimarinoidut avokado-lohiwrapit

Kirjoittaja: Kulinaari
Thaimarinoidut avokado-lohiwrapit

Firmamme luovien suunnittelijoiden ilta huipentui taannoin BasBas-ravintolan perustajien Niki Thieloun ja Kalle Kiukaisen valmistamaan illalliseen, joka osittain myös valmistettiin seuratessamme ja jossa tarjoutui oiva tilaisuus myös kysellä annoksien valmistuksesta ja raaka-aineista.

Kalle näytti, miten valmistetaan oikeaoppinen risotto.

Yksi järjettömän herkullisen illallisen annoksista olivat nämä thaimarinoidut lohiwrapit, josta tein oman versioni viikonlopun illallisille.

 

 

Pojat käyttivät omassa marinointiliemessään ryppylimettiä eli kaffir limeä. Itsekin koitin sitä metsästää hakaniemen aasiakaupoista huonolla tuloksella. Ratkaisin asian käyttämällä normaalia limeä ja kaffirlimenlehtiä. Lopputulos oli mielestäni likimain sama.

Samoin alkuperäisessä versiossa lohen alle pursotettiin seesamiöljyllä maustettua majoneesia, jonka itse korvasin avokadosiivuilla, koska halusin kokonaisuudesta hieman kevyemmän.

Soijakastiketta valitessa kannattaa katsoa suolan määrään perään. Halvimmat soijat ovat usein järkyttävän suolaisia. Ja koska tässä soija vielä keitetään kasaan, niin lopputulos saattaa mennä pilalle huonon soijan takia. Valitse siis keskisuolainen  ja -laatuinen versio.

Marinadin voi hyvin valmistaa vaikka edellisenä päivänä ja lämmittää uudelleen kun valmistat annoksen.

THAIMARINOIDUT AVOKADO-LOHIWRAPIT (4:lle)

Marinadi:
3 dl soijakastiketta
20 g inkivääriä
1 kaffir lime
tai
1 limen mehu + 0,5 dl kaffir limen lehtiä
1 sitruunaruoho
2 valkosipulin kynttä
1 punainen chili
3-5 rkl ruokosokeria

n. 500 g nahatonta ja ruodotonta luomulohta

1-2 kypsää avokadoa
1 kevätsipuli
seesaminsiemeniä
1-2 sydänsalaattia

Leikkaa kuorimaton inkivääri ja chili ohuiksi siivuiksi. Chilin voi käyttää siemenineen. Murskaa sitruunaruohon varsi nujimalla sitä veitsen hamarapuolella ja leikkaa se sitten muutamaan osaan. Purista kaffir limen mehu ja leikkaa kuoret siivuiksi. Murskaa valkosipulit veitsen lappeella kuorineen.

Laita kaikki ainekset kasariin ja kiehauta. Anna kiehua keskilämmöllä, kunnes seos on tiivistynyt noin kolmanneksella.

Leikkaa huoneenlämpöinen lohi noin sentin paksuisiksi annospaloiksi.
Levitä lohipalat laakeaan astiaan, johon ne mahtuvat suht tiiviisti vierekkäin reunoja myöten.

Siivilöi valmis marinadi ja kaada vielä takaisin kasariin. Kuumenna kiehuvaksi ja kaada heti tasaisesti lohipalojen päälle. Anna maustua noin viiden minuutin ajan.

Levitä pestyt ja valutetut sydänsalaatinlehdet tarjoilulautaselle. Puolita avokado ja leikkaa se ohuiksi siivuiksi. Jaa siivut salaatinlehdille. Jaa lohiviipaleet myös avokadon päälle. Koristele kevätsipulisuikaleilla ja seesaminsiemenillä. Tarjoile ja nauti!

 

 

 

You may also like

Vastaa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggaajaa tykkää tästä: