Etusivu » Merimiespihvi on yksinkertaisen herkullinen klassikko

Merimiespihvi on yksinkertaisen herkullinen klassikko

Kirjoittaja: Kulinaari
Sain viime jouluna serkultani lahjaksi Marja Hellaakoski-Tuomisen Kodin Keittiö Tieto -kirjan vuodelta 1952. Aivan mielettömän hieno aikamatka sen ajan taloudenpitoon ja ruoanvalmistukseen. Kirja on aikansa Google nuorelle emännälle, jonka pitää valmistaa ruoat perheelle, säilöä, leipoa ja kestitä vieraat. Kirja sisältää myöls runsaasti perustietoa työvälineistä sekä raaka-aineista ja antaa varsin hyvän kuvan millaisia tarveaineita 50-luvun keittiössä oli saatavilla.
Olen löytänyt kirjasta vaikka millä mitalla vanhoja reseptejä, jotka odottavat uutta tulemistaan. Tämänkertainen resepti ei kuitenkaan kuulu niihin unohdettuihin vaan on edelleen hyvin voimissaan oleva arkiklassikko. Sekin löytyy kirjasta, mutta huomattavasti yksinkertaisempana versiona.
Ajan tyylin mukaan reseptissä ei juuri mausteilla pröystäillä. Naudanpaistia, suolaa, pippuria, sipulia, kiehuva vettä ja perunaa, niin tämä ruoka on valmis uuniin. Tarjoilu on myös ajalle tyypillinen. Joko tietenkin suoraan paistoastiasta tai sitten tarjoiluvadille aseteltuna; perunat päätyihin ja lihat keskelle. Lisäkkeeksi suositellaan punajuurisalaattia tai puolukoita. Ei hassumpaa.
Me teimme merimiespihvin kaveriksi kuuluisan coleslawn. Ihan nappi valinta. Lisäksi maustekurkkuja.

MERIMIESPIHVI

600 g naudan sisäpaistia viipaleina
2 isoa sipulia renkaina
700 g kiinteitä perunoita kuorittuna ja viipaloituna
voita paistamiseen
5 dl tummaa olutta
0,5 dl lihafondia
15 kokonaista mustapippuria
2-3 laakerinlehteä
(suolaa)
(kuumaa vettä)

Ota liha huoneenlämpöön n. 30 minuuttia ennen paistamista. Leikkaa noin sentin paksuisiksi pihveiksi poikkisyin ja nuiji kevyesti.

Sulata voi kuumennetulla pannulla ja ruskista sipuli kullankeltaiseksi ja pehmeäksi. Laita syrjään odottamaan ja lisää tarvittaessa hieman voita ja ruskista lihat molemmin puolin. Laita lihat syrjään ja laita pannulle sen verran olutta että saat huuhdeltua sillä pannun puhtaaksi.

Lado perunat, lihat ja sipuli kerroksittain uunivuokaan. Lisää mustapippurit ja laakerinlehti kerrosten väliin. Kaada paistinpannun huuhteluneste vuokaan. Lämmitä olut ja sekoita siihen fondi ja kaada vuokaan.

Peitä vuoka foliolla ja kypsennä 170 asteisessa uunissa n. 3 tuntia tai kunnes perunat ovat pehmenneet. Poista folio viimeisen tunnin ajaksi.

 

Tarkkaile nesteen määrää ja lisää kuumaa vettä tarvittaessa.

 

You may also like

2 kommentia

Nimetön 30/11/2017 - 15:03

Kiitokset muistutuksesta – siellä se omani nyt perjantaita varten uunissa köllöttelee, tosin sattuneesta syystä ilman laakerinlehtiä.P.S. Innostuin katsomaan äidin Keittotaitoa koteja ja kouluja varten, 15. painos 1947, ja siellä se olikin laivurinpihvien nimellä. Puna! -sipulilla ja valkopippurilla mentiin, lisäksi tulkitsin, että pata oli hellalla eikä uunissa tässä versiossa.

Vastaa
Nimetön 30/11/2017 - 15:03

Kiitokset muistutuksesta – siellä se omani nyt perjantaita varten uunissa köllöttelee, tosin sattuneesta syystä ilman laakerinlehtiä.P.S. Innostuin katsomaan äidin Keittotaitoa koteja ja kouluja varten, 15. painos 1947, ja siellä se olikin laivurinpihvien nimellä. Puna! -sipulilla ja valkopippurilla mentiin, lisäksi tulkitsin, että pata oli hellalla eikä uunissa tässä versiossa.

Vastaa

Vastaa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

%d bloggaajaa tykkää tästä: