Yhteistyössä Tupperwaren kanssa. Joulunalusaika on itselleni ollut perinteisesti aikaa, jolloin viimeistään siivoan keittiön kuiva-ainekaapin, käyn läpi pakkaukset ja hävitän vanhentuneet tuotteet. Kun Tupperwarelta kysyttiin haluaisinko testata jotain heidän tuotteitaan, tiesin heti mitä valitsen.
Ruoansäilytyksen vallankumous lähti maalipurkin kannesta
Tupperwaren tarina alkaa Yhdysvalloista 1930-luvulta, jolloin Earl Tupper teki materiaali- ja muotoilukokeiluja, joista syntyi 40-luvun lopulla ensimmäinen säilytystuotesarja, jolla elintarvikkeita pystyi pitämään pidempään raikkaina kylmässä. Tuotteet oli tarkoitettu erityisesti kaasu- ja sähkökäyttöisiin jääkaappeihin, jotka alkoivat yleistyivät kodeissa 30-luvulla. Vallankumouksellisen kannen suljentamekanismin inspiraationa toimi maalipurkin kansi, jonka pystyi helposti sulkemaan ilmatiiviisti.
![]() |
Earl Tupper |
Tupperin tuotesarjaa myytiin aluksi vähittäiskaupassa huonoin tuloksin, kunnes 50-luvun alussa hän kehitti yhdessä palkkaamansa Brownie Wisen kanssa \”home part\” -konseptin, jolla tuotteen ominaisuuksia pystyttiin esittelemään kuluttajille kädestä pitäen. Tupperware-kutsut olivat suurmenestys ja myynti kasvoi räjähdysmäisesti. Tupperware ja kutsut ovat muodostuneet jo käsitteeksi. Suomessa ja Pohjoismaissa Tupperware on toiminut vuodesta 1962 lähtien.
Tupperwaren tuotteet ovat aina eläneet ajassa. Muotoilu ja materiaalit ovat heijastaneet omaa aikaansa ja myös ruokatrendejä. Tupperware-tuotteet ovat saaneet useita kansainvälisiä designpalkintoja vuosien saatossa.
Ensimmäiset omat muistoni Tupperwaren astioista ovat 70-luvun alkuvuosilta mummolasta. Myöhemmin 90-luvulla niitä hankittiin myös omaan kotiimme Turussa. Muistaakseni meillä järjestettiin myös parit Tupper-kutsut. Ainakin meillä oli juuri näitä Mahtuvat-sarjan purkkeja sinikantisina sekä paljon muita tuotteita.
Helsinkiin muutettuani en ole kuullut Tupperware-kutsuista keltään yli 15-vuoteen. Ehkä liikun väärissä piireissä… 😉
Ruokahävikkiä vastaan jo 90 vuotta
Ruoan parempi ja kätevämpi säilytys on alusta asti ollut Tupperwaren tuotteiden ydinajatus, ja sitä se on edelleen. Yksi suurimpia ruokahävikin aiheuttajia on vääränlainen säilytys. Ilmatiivis kansi suojaa tuoretuotteita pilaantumiselta ja estää myös tuotteen omia aromeja leviämästä jääkaappiin.
Kuiva-ainekaapissa säilytykseen ei monestikaan kiinnitetä tarpeeksi huomiota, koska tuotteilla on pitkät säilyvyysajat. Kuitenkin esimerkiksi jauhot, riisi, hiutaleet ja sokeri vetävät puoleensa tuhoelämiä ja ovat herkkiä mm. ilmankosteudelle.
Kun itsen laitan esimerkiksi pastan pakkauksestaan Mahtuvat-rasiaan, leikkaan mukaan pakkauksesta keitto-ohjeen sekä parasta ennen -merkinnän ja sujauta pakkauksen sisään. Sen voi toki myös teipata purkin kylkeen. Mahtuvat sarjan on saatavana myös omia tarroja, joihin voi merkitä vaikka purkin sisällön.
![]() |
Ennen… |
Kuiva-ainekaapin pikainen ryhtiliike
Purin siis oman kaappini sisällön työtasolle, käyden läpi jokaisen rasian, pussin ja tölkin. Sen jälkeen olikin helppo valita Mahtuvat-säilytysrasioihin menevät tuotteet.
Erityisesti pidän suurista nelikulmaisista rasioista, joista esimerkiksi jauhojen annostelu mitalla on kätevämpää kuin pussista tai kapeasuisesta purkista.
Samoin pastan ja hiutaleiden annostelu soikeiden Mahtuvien kahdesta erikokoisesta suljettavasta kaatoaukosta sujuu näppärästi.
Mahtuvat-sarjasta löytyy paljon eri kokoisia säilytyspurkkeja, jolloin säilytystilan saa tehokkaasti käyttöön. Näen myös heti kaapista mitä siellä on ja kuinka paljon.
Tupperwaren tuotteita myyvät Suomessa omat paikalliset konsulentit.
6 kommentia
Siitä taitaa minullakin olla jo 15-20 vuotta kun viimeksi olen edes kuullut Tupperwaresta mitään :)En löytänyt Tupperwaren sivuilta tietoa tuotteista enkä halua rekisteröityä. Olisitko ystävällinen ja mittaisit ja kertoisit tuon kapean purkin leveyden ja syvyyden. Mielellään myös niiden (5) korkeudet. Mulla on lieden vieressä avohylly jonka purkit alkaisi mennä vaihtoon.Kiitos jo etukäteen.
Mahtuvat Soikeat (9,5 cm x 18,5 cm)Korkeudet ovat 6 cm, 12 cm, 17,5 cm, 23 cm, 29 cm
Kiitos tiedosta. Ovat melkolailla saman kokoisia kuin nuo vanhatkin jauho-, korppujauho-, suola- ja sokeripurkit. Täytyy jossain vaiheessa ottaa yhteyttä lähimpään esittelijään.
Siitä taitaa minullakin olla jo 15-20 vuotta kun viimeksi olen edes kuullut Tupperwaresta mitään :)En löytänyt Tupperwaren sivuilta tietoa tuotteista enkä halua rekisteröityä. Olisitko ystävällinen ja mittaisit ja kertoisit tuon kapean purkin leveyden ja syvyyden. Mielellään myös niiden (5) korkeudet. Mulla on lieden vieressä avohylly jonka purkit alkaisi mennä vaihtoon.Kiitos jo etukäteen.
Mahtuvat Soikeat (9,5 cm x 18,5 cm)Korkeudet ovat 6 cm, 12 cm, 17,5 cm, 23 cm, 29 cm
Kiitos tiedosta. Ovat melkolailla saman kokoisia kuin nuo vanhatkin jauho-, korppujauho-, suola- ja sokeripurkit. Täytyy jossain vaiheessa ottaa yhteyttä lähimpään esittelijään.